При достигане на кариеса до пулпата (нерва) на зъба се развива така нареченото заболяване – пулпит. В такава ситуация е необходимо да се проведе ендодонтско лечение (кореново лечение). Ако не бъдат взети мерки навреме и не бъде проведено лечение, процесът преминава в зъбозадържащите структури и костта около зъба. Това заболяване се нарича периодонтит. И двете заболявания се лекуват, като корените на зъба се изчистват и запълват. Това е така познатото сред хората „умъртвяване на нерв“ или както е познато от едно време „поставяне на арсен на зъб“. В днешно време има и по – модерни методи(вадене на нерв без арсен).
Зъбният кариес се предизвиква от бактерии, които разрушават твърдите зъбни тъкани. При достигането на кариеса (бактериите) до пулпата (нерва на зъба) те отделят ензими и токсини, които възпаляват и убиват нерва (пулпит, възпален нерв), а след това предизвикват възпаление в зъбозадържащия апарат и костта около зъба (периодонтит). Тогава се налага да бъде извършена тази „процедура за вадене на нерв„. Тя може да бъде извършена веднага в едно посещение или да се наложи поставянето на лекарство за умървяване на нерва. Това състояние е адски болезнено. Болките в зъба не се повлияват от домашно лечение и пациентите прибягват до услугите на спешен зъболекар.
Зъби с непроведено кореново лечение или с неправилно проведено(„гранулом на умъртвен зъб“) такова биват огнище на инфекция, която засяга целия организъм. Първоначално инфекцията може да се ограничи около зъба („гранулом“) , но ако този гранулом не бъде излекуван може да прогресира в абцес или може да предизвика заболявания на далечни органи и системи. Пример за това са: сърдечно-съдови и ревматологични заболявания, ендокринни проблеми, очни заболявания и нервни разстройства.
НЕ ! При съвременното кореново лечение се използва локална упойка, при която липсва, каквато и да е болка. Въпреки това след като мине упойката може да възникне „болка след кореновото лечение на зъба“ или „болка при натиск на умъртвения зъб“, което в повечето случай се дължи на проведената интервенция. Може също да се наблюдава „чувсвтителност на умъртвения зъб“. Това също е нормално след проведено кореново лечение. Очаква се този дискомфорт да отшуми до няколко дни. Ако това не се случи е хубаво да потърсите Д-р Никола Венелинов на телефон : 0898413077
Целта на кореновото лечение е да запази зъбите по – дълго в устната кухина и да предотврати тяхното вадене.
Ендодонтско лечение под микроскоп, може да бъде осъществено в гр.Търговище от Д-р Никола Венелинов. Лечението с помощта на микроскоп или увеличителни лупи, е предпоставка за по – прецизна работа и много добри резултати. Лечението може да се извърши в една или повече визити. Това зависи от степента на възпаление и други фактори (възпалителна течност или кървене на канала, неразположение на пациента и т.н). При силно възпалени зъби (периодонтити) категорично се налагат повече посещения.
Успеваемостта на кореновото лечение никога НЕ може да е 100%, дори при адекватно и точно извършване на протокола за лечение. Успеваемостта намалява особено при зъби , при които преди това е проведено неуспешно лечение. (Там процента варира от 30 – 90%).
Възможно е да изпитвате лек дискомфорт и слаби болки скоро след кореновото лечение, които изчезват с времето (до 72ч.). В такива случаи можете да приемете обезболяващи средства.
След кореново лечение зъбът става крехък и с времето е възможно сцепването му. При възстановяването на зъби с разрушени две, три и повече стени е необходимо да се извърши поставяне на щифт в зъба(щифтово изграждане), който укрепва зъба. Кореновите щифтове се поставят при значително разрушение на зъбните структури, за да се запази здравината на оставащите части от зъба. След щифтовото възстановяване е препоръчително да бъде поставена корона на зъба. Чрез обличането с циркониеви или металокерамични корони се гарантира най – дългосрочно запазване на функцията на умъртвените зъби.
При нужда от спешен зъболекар в гр. Търговище можете да потърсите Д-р Никола Венелинов на телефон: 0898413077
За повече информация можете да разгледате INSTAGRAM или FACEBOOK както и да задавате въпроси на лично съобщение.
Web design and development by DigiFox