След вадене на зъб е напълно нормално да усещате болка. Веднага след отминаването на действието на упойката е напълно нормално да изпитвате:
- тежест
- дискомфорт
- различна по степен болка
- странен вкус в устата
- леко кървене, което обикновено спира до края на дена
Колко време боли изваден зъб ?
Обикновено болката е най – силна веднага след ваденето и до ден – два постепенно отшумява. Има случаи при, които болката продължава по – дълго време. Ако след третия ден продължавате да изпитвате силна болка в челюстта след вадене на зъб е препоръчително да се свържете вашия стоматолог.
Какво се случва след вадене на зъб и колко време боли изваден зъб ?
В по – голямата част от случаите след вадене на зъб се наблюдава временен дискомфорт и болка. Това е напълно нормално. Все пак там има прясна рана. Силата на болката е строго индивидуална. Има пациенти, които не изпитват почти никаква болка след вадене както и обратното. По време на ваденето се нарушава целостта на венците и на част от костта около зъба, там има рецептори за болка, които откриват травмата отговарят на дразненето, като предизвикват възпалителен процес.
Както казахме по – горе болката е най- силна веднага след отшумяване на упойката. Пулсиращата болка след вадене на зъб може да се наблюдава през първите 24 часа и е нормално явление. Това, в повечето случаи означава, че организма е започнал да се възстановява. Можете да имате главоболие, подути лимфни възли, подуване, зачервяване, възпалена устна лигавица и възпалено гърло.
Може да се наблюдават и временни странични ефекти, които отшумяват постепенно:
- Кървене от венците около зъба
- Дискомфорт
- Болезненост
- Подуване
- Чувствителност
Силата и продължителността на болката зависят от вида на вадения зъб и сложността на ваденето. Зъби, които са трудни за вадене причиняват повече дискомфорт на пациентите след това. Например трудни мъдреци или кътници. При самото вадене там травмата е по – голяма и следователно болката ще е по силна и продължителна след ваденето. Както и зарастването на раната ще стане по – бавно.
Процеса на зарастване е следния:
През първите 24 часа се образува съсирек на мястото на извадения зъб, който е задължително да пазим. Той не трябва да пада, защото от него започва зарастването на раната.
В повечето случаи оттока е най – голям на третия ден(72 час). Ако имате кървене и силна болка след 3 – ти ден е редно да потърсите вашият стоматолог за вторичен преглед. Можете да се свържете с Д-р Венелинов спешен зъболекар в гр.Търговище на телефон: 0898413077
Побелял венец след вадене на зъб
По време на зарастването може да се наблюдава бял налеп , които плаши повечето пациенти и те си мислят, че това е гной и са получили инфекция след вадене на зъба. Това не трябва да ви притеснява понеже раната преминава през този процес на побеляване по време на зарастването.
За бързото и максимално безболезнено зарастване е важно да спазвате инструкциите на вашият зъболекар.
- След отшумяване на упойката можете да пиете нещо за болката(без аспирин и салицилати)
- В зависимост от общото ви състояние и тежестта на ваденето зъболекаря може да ви изпише антибиотик след вадене на зъба, който е необходимо да приемате.
- Можете да приложите лед след ваденето за да намалите оттока като не прекалявате със задържането му върху мястото
- НЕ се препоръчва жабурене със смрадлика, вода за уста или каквито и да е препарати няколко дни след ваденето. Самото жабурене може да събори съсирека в раната и да причини повече вреда отколкото да помогне.
- НЕ приемайте нищо горещо, хранете се с мека храна
- НЕ приемате хрупкави, лепнещи и жилави храни
- Тежка физическа дейност както и навеждането на главата са противопоказни
- Пушенето на цигари е противопоказно.
- Пиенето през сламка е противопоказно.
Инфекция след вадене на зъб – симптоми.
В празнината след вадене на зъба се събира кръв, която образува съсирек. От него започва заздравяването на раната. Ако този съсирек падне самата рана може да се възпали и може да усещате болки в челюстта след вадене на зъба.
Съсирека е предвиден да пази нервите и костта, но след като е паднал това забавя зарастването на раната и причинява много силни болки на пациента, които могат да продължат 15 – 20 дни. Доста често по време на всмукването при пушене този съсирек пада.Самата празнина, където е бил зъба се пълни с храна и бактерии. Това състояние се нарича алвеолит(възпаление на празното място след вадене).
Колко време боли сухият алвеолит ?
Сухият алвеолит може да възникне по различни причини(травматично вадене, пушене след вадене, пиене през сламка, жабурене веднага след вадене. плюене и т.н.) Болката обикновено се наблюдава след 3 – ти ден и може да продължи до месец. При такова състояние е редно да посетите вашият стоматолог, които ще облекчи вашата болка.
Опасен ли е сухият алвеолит ? Алвеолит – лечение ?
Колкото неприятно и болезнено да е това състояние, то си има лечение и в повечето случаи не е опасно ! Ако имате съмнения, за сух алвеолит потърсете вашият стоматолог. Той ще почисти раната и ще приложи специални медикаменти за облекчаване на болката. В домашни условия можете да приемате обезболяващи като не прекалявате с дозировката. В повечето случаи не е необходим антибиотик за лечението на сух алвеолит. Той се изписва по преценка на вашият стоматолог, след прегледа.
Симптоми, при които може да имате нужда от спешен стоматолог в гр. Търговище.
- Болка след вадене продължаваща повече от три дни
- Болка в слепоочие, врата, ухото
- Силна болка която се задълбочава
- Лош дъх и температура след вадене на зъб
- Отпадналост
- Отток и зачервяване на мястото на ваденето
- Влошаване на общото състояние
Можете да се свържете с Д-р Венелинов на телефон: 0898413077
Практикуващ зъболекар в гр.Търговище и областта(Омуртаг, Попово, Антоново, Разград. Шумен).